TENİS KORTU

TENİS KORTU

Doğal zeminli ve Sentetik zeminli Tenis Kortu Yapımı için SFS Mühendislik doğru adres! Sentetik çim, doğal çim, akrilik zemin ve tartan zeminli tenis kortu yapımı maliyetleri hakkında bizden teklif alabilirsiniz. Tüm zeminler ITF onaylı olarak yapılabilmektedir.

Tenis Kortu Yapımı, Tenis Kortu Zeminleri Ve Ölçüleri

Tenis, keyifli, eğlenceli ve bir o kadar da heyecan verici spor dalı olmaktadır. Eğer böyle bir tenis koru yaptırma gibi bir durum varsa doğru zemin seçimi, standart ölçüler ve diğer gereken her detaya azami derecede önem verilmelidir.

Böyle bir saha yapmadan önce zemin etüdü yapılması ve zeminin sağlamlık kontrolü son derece önemlidir. Yer yüzeyinin silindir ile sıkıştırılması ve hafriyat uygulamasının yapılması gerekmektedir. Ardından zeminden gün yüzüne çıkması muhtemel su birikintilerinin önüne geçmeye dair özel delikli drenaj borusu uygulaması hafriyat üzerine entegre edilmelidir.

Altyapı hazırlandıktan sonra tenis kortu zemin seçimi yapılabilir. Bu seçim doğal zeminler ve sentetik zeminler arasında yapılır. 

Tenis Kortu Zemin Seçimi

Kesinlikle tenis kortu yapımı için dikkat edilmesi gereken hususlardan olan zemin seçimi de önemlidir. Esnek bir yapıya sahip ve performansı zirveye çıkartmakta etkili olan akrilik uygulama başarılı sonuçlar alma da önemlidir. Bir veya birden fazla kat akrilik zemin ile hedeflenen esneklik rahatlıkla sağlanabilir. Aynı zamanda tenis kortu maliyeti noktasında daha az bir bütçe ayırmak anlamına da gelmektedir. Rağbet gören başka bir diğer içerik ise tartan zemin olmaktadır. Kişinin her bölgeye rahat hareket etmesini sağlar ve darbeleri emen zeminin uzun seneler kullanılacak olması da tenis kortu yapımı için kabul gören bir farklılık olmaktadır.

Tenis kortları için doğal zeminler ise doğal çim tenis kortu yapımı ve toprak tenis kortu yapımı olarak ikiye ayrılır. Doğal çim kortlar genellikle dünyaca ünlü tenis turnuvaları için yapılmaktadır. Doğal çim kortların periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Toprak kort ise öze kum ile yapılır. Tenisçilerin tercih ettiği hızlı ve bakımı çime göre çok daha kolay bir zemin türüdür.

1. Suni Çim Tenis Kortu Yapımı

Tenis sporunun yapıldığı diğer bir alan ise çim üzeridir. Artık sentetik çim ile de harika bir kort yapmayı başarmak mümkündür. Tesisin dört bir köşesine yapılacak aydınlatma ve ışık sistemleri de eksiksiz bir sonucun ortaya çıkmasına vesile olur. Tenis kortu maliyeti ve bütçesine göre dilerseniz dört bir çevresi tel örgülü, tribünlü ve daha komple bir saha üretimine de imza atabilirsiniz. Örnek projelere bakarak bu noktada fikir elde edebilirsiniz.

Sentetik çim tenis kortu için önerilen suni çim modellerimiz 18mm, 20mm, 22mm, 25mm ve 30mm hav boylarında olmaktadır. Tek renkli yeşil, çift renkli koyu ve açık yeşil, ayrıca kiremit rengi olarak uyuglamalarımız mevcuttur.

 

2. Akrilik Tenis Sahası Zeminleri

Akrilik kortlar en çok tercih edilen kort çeşitlerindendir. Uygulaması kolay, pratik ve ekonomik zemin türleridir. Bir çok rengi ile istenilen renk kombinasyonlarının yapılmasına uygundur. 2-3mm kalınlığında bikaç kat uyuglama ile elde edilir. 

Bir diğer akrilik zemin türü ise Cushion akrilik zemin türüdür. Aynı şekilde akrilik zemin boya içerisine kauçuk granül tozu eklenmesi ile elde edilen esnek bir zemin oluşur.

3. Tartan Zeminli Tenis Kortları

Tartan zeminler kauçuk malzemeler olan EPDM granül ve SBR ganül malzmelerinden yapılan esnek bir zemin türüdür. Tenis kortları için tercih edilebilecek en kaliteli ve verimli zemin türlerinden birisidir. Kalınlığı 13mm ve 15mm civarında olmaktadır. Yerinde sıcak döküm olarak yapılır.

Tartan zeminler ayrıca en çok atletizm pisti yapımı için kullanılmaktadır.

4. Toprak Kort Yapımı

Toprak kortlar özel kiremit tozu ile yapılmaktadır. Zemine önce çakıl ile kiremit irmiği serilerek tesviye yapılır. Daha sonra kiremit tozu serilir ve düzeltilir.

5. Doğal Çim Tenis Kortu Yapımı

Doğal çim tenis kortu zemini yapılırken öncelikle bölgeye uygun çim türü seçilmelidir. Doğal çimin sulama sistemi ve periyodik bakımları akasatılmamalıdır.

Doğal çim saha yapımı hakkında bilgi almak için linke tıkalyınız.

Tenis Kortu Ölçüleri

Standart bir tenis kortu çizgi içi ölçüleri 11 metre en ve 23,77m uzunluğa sahip olmalıdır. Kort uç kısımları 6m boşluklu ve yan kısımları 3m boşluklu olarak yapılmalıdır. Böyle bir tenis kortunun minimum ölçüleri yaklaşık 18m x 36m olmaktadır. Bu ölçüler resmi müsabakalar içindir.

Resmi müsabaka oynanmayacak tenis kortu ölçüleri ise yukarıdaki ölçülerden 2-3m daha küçük olabilir. Oyun keyfini bozmayacak şekilde oranlanan çizgiler ve alan ölçülerine göre sitelerde, sahillerde vb yerlerde uygulama yapılabilir.

Tenis Kortu Yapımı Fiyatları

Tenis kortu yapımı fiyatları yapılacak zemin türüne göre değişmektedir. Zemin metrekare fiyatları için teklif alabilirsiniz. Anahtar teslim açık tenis kortu yapımı fiyatları için lütfen bizi arayınız. Hemen ücretsiz Teklif İsteyin ⇒