DOĞAL ÇİM FUTBOL SAHASI

DOĞAL ÇİM FUTBOL SAHASI

Firmamız Fifa standarlarına uygun profesyonel doğal çim futbol sahaları projelendirme ve yapımı konusunda uzmanlaşmısdır. Ülkemızde 15 yılı aşkın yurt içinde ve dışında önemli projelere imza atmısdır. Sfs mühendislik olarak futbol sahası konusunda teknoloji takip ederek hydroseeding veya rulo çim, alt yapı sistemleri, drenaj sistemleri, ısıtma sistemleri, sulama sitemleri, çimlendirme, hibrit çim konusunda hizmet vermektedir.

Fifa standartlarına uygun "Çim Saha Yapımı" bir çok faktörü içinde barındıran ve yüksek uzmanlık gerektiren bir konudur. Doğal çim zemin yapımından futbol sahası ölçülerine kadar özel standartları olan bir konudur.

Neden Doğal Çim Saha Yapımı?

Doğal çim zeminler peyzaj amaçlı yapıldığı gibi sportif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Çevreye gerçek bir doğal görünüm katan çim saha zeminler, doğru bir bakım yapıldığı takdirde futbol sahasına hoş ve estetik bir görünüm kazandırır. Bu nedenle çim saha yapımı kadar bakımı da çok önemlidir.

Elbette çim saha denilince futbol sahaları ilk akla gelir. Futbol oyunu için en uygun sahanın çim saha olduğu aşikardır. Gerek topun gidiş hareketleri gerekse futbolcuların düşme risklerine karşı yapılan sağlık analizleri, çim sahanın en uygun zemin olduğunu gösterir. Dolayısıyla doğal çim futbol sahası dünyada belirlenmiş standartlara uygun yapılmalıdır.

Futbol için Doğal Çim Çeşitleri

1. Hyrdroseeding Çim Ekimi:

Özel bir karışım olan malç içerisinde çim tohumları ve nütrientler bulunur. Püskürtme yöntemi ile tohumlar zemine uygulanır. Çimler özl karışım nedeniyle daha hızlı büyür. Çim karışımı bölgeye ve iklime göre ayarlanır. Farklı tip tohumlar ile özel bir karışım yapılır.

2. Normal Çim Ekimi Yöntemi:

Klasik yöntemlerle ekilir. Çim tohumu karışımı bölgeye ve iklime göre özel olarak seçilir. Bu yöntemde çimin büyümesi ve zemine iyice tutunması 6 ay kadar süre alır.

3. Rulo Çim Futbol Sahası Yapımı:

Futbol için rulo çim ile kısa sürede zeminde futbol oynayabilirsiniz. Bu yöntemde doğal çim önceden bir arazide yetiştirilir. Alt kısmında plastik file benzeri bir malzeme vardır, zeminden bu malzeme sayesidne kolayca rulo olarak toplanır ve futbol sahasına nakliye edilir. Birkaç gün içerisinde serim işlemi geçekleştirilir. 2 - 4 hafta gibi kısa bir sürede çim zemine tutunur ve futbol oynanabilir.

Çim Saha Yapımı Maliyeti

Çim saha yapımı maliyeti tribünler ve çevre düzenleme hariç; zemin düzenlmesi, altyapı işleri, doğal çim ürününün rulo olarak serilmesi veya yerinde ekilmesi maliyetlerini barındırır. Firmamız bu işlermleri dilerseniz altyapı dahil veya hariç olarak fiyatlandırbilmektedir.

Nizami futbol sahaları için çim saha yapımı maliyeti için lütfen bizi arayınız.

Nizami Çim Saha Ölçüleri

Doğal çim futbol sahası uluslararası maçlar için 105 metre uzunluğunda ve 68 metre genişliğinde olmalıdır. Nizami sahalarda bu ölçüler belirli bir aralıkta eseneyebilir. Saha kenar boşluklar 2m ve kale arkası boşlukları 2.5m ölçülerinde olmalıdır. Bu kenar bolukları da aynı özelliklerde doğal çim zemin ile yapılmalıdır. Kale direği uzunluğu ise 7,32m olmalıdır.

Ayrıca sektörel açıdan hibrit çim sahaları da yapılmaktadır. Yani doğal çimler sentetik liflerle sentez edilerek hibrit denilen çim sahalar yapılabilir.Doğal çimlerse buğdaygil familyasından üretilir ve oyun sahasını iyice kavrama özelliğine sahiptir. Elbette düzenli olarak eşit ölçüde kesilmeleri gerekir. Futbol sahası zemininin kötü olmasıysa çimlerin seçimi ve bakımıyla doğrudan ilgilidir. Tohum kalitesi düşüklüğü, yanlış tohum seçimi, ekiminin fazla derin olması, yanlış sentezleme, gübreleme, ilaç kalıntıları, tuz oranı, sulama şekli ve kumlama yöntemi gibi hususlar buna yol açmaktadır.

Çim Saha Drenaj ve Periyodik Bakım Hizmeti

Doğal çim saha yapımı profesyonel uzman ellerde yapılmalı ve ekimi yapan firmanın da kurumsal bir kimliğe sahip olması gerekir. Periyodik havalandırma ve sulama kısmı oldukça önemlidir. Bütün bunların öncesinde zemindeki drenaj dikkatle yapılmalıdır. Drenajdan kastedilen özellikle inşaat sürecinde yeraltından kaynaklanan suların ya da zor iklim koşullarında birikecek sulu alanların zeminden uzaklaştırılmasıdır. Zemindeki su teknik açıdan iyi bir drenajla oyun sahasından uzaklaştırılmalıdır. Dolayısıyla çim saha yapımı işi; drenajından havalandırılmasına kadar yoğun emek ve bakım isteyen bir hizmet alanıdır.

Çim Saha Yapımı Fiyatları için Teklif İsteyin »


Projelendirme

Projelendirme

Altyapı Uygulama

Altyapı Uygulama

Sulama Sistemi

Sulama Sistemi

Isıtma Sistemi

Isıtma Sistemi

Çim Yapımı

Çim Yapımı

Çim Bakımı

Çim Bakımı